Cesta :

Vesnice roku 2011

Drachkov /VESNICE ROKU/ – Jsme kousek od Strakonic, ale spousta lidí naši obec vůbec nezná, tvrdí starosta Miroslav Krčal.

Nováčkem v soutěži Vesnice roku je i obec Drachkov. „Jsme vlastně kousek od Strakonic, ale mnoho lidí naši obec vůbec nezná. Takže zviditelnění obce a toho, jak se tady žije, bylo jedním z důvodů, proč jsme do soutěže šli,“ konstatuje starosta Miroslav Krčal.

Nikdy předtím o účasti v soutěži Drachkov neuvažoval. „Letos se realizovala řada nových projektů a obec se zvelebila, takže myslíme, že je ten pravý čas,“ uvádí starosta. Drachkov dříve spadal pod Pracejovice, samostatný je až od roku 1993.

Věkový průměr obce je dnes 35 let. „Řekl bych, že to je až rarita, která by také mohla v soutěži zaujmout,“ míní Miroslav Krčal.

V poslední době prošla celkovou rekonstrukcí infrastruktura v obci, opravily se kanalizace i komunikace. „Momentálně je ve výstavbě komunikace Za Pechlátů na Příseky, což je vlastně zpřístupnění nových domů a pozemků, kde lidé začínají stavět,“ pokračuje starosta.

V loňském roce proběhla rekonstrukce vodárny, oprava vodovodního řadu, výstavba vodojemu a úpravny vody. V nejbližších dnech začne oprava místní kapličky, celková rekonstrukce návsi a oprava všech chodníků v obci. Na tyto akce už Drachkov získal peníze v podobě dotací z Programu obnovy venkova. „Další akcí bude rekonstrukce střešního pláště kulturního domu, jelikož střecha už je v havarijním stavu,“ říká starosta. Připravené jsou ještě dva další projekty – prodloužení kanalizace směrem na Příseky a komunikace a celková infrastruktura včetně kanalizace a veřejného osvětlení K Veselským.

Drachkov by rád ve Vesnici roku zaujal zelení v obci a prostředím. Komise soutěže do obce zavítá v pátek 10. června. Připravený pro ně bude program, během kterého se představí spolky, které v obci fungují – hasiči, myslivci, sdružení maminek a sportovní klub.

První zmínka o obci pochází z roku 1319. V současné době zde žije 168 obyvatel.